Slovko pána farára k Vianociam…

Vianoce sú tu

Drahí priatelia,
Dnešnú nedeľu zapaľujeme na adventnom venci štvrtú sviecu. Už aj naše deti vedia, že tento obraz hovorí o blížiacich sa Vianociach. Tento rok sa však stretli adventná nedeľa a štedrý deň. Raz za niekoľko rokov sa to stane. Advent je kratší a my máme menej času nielen na nákupy, či upratovanie, ale aj na pouvažovanie nad sebou.

Zvykli sme čas rátať na hodiny, či minúty. Niekedy máme pocit, že 24 hodín je pre jeden deň málo. A aj keby ich bolo viac, tak by sme nestíhali. Denne majú mnohí z nás množstvo povinností a únavu je vidieť na našich tvárach. Musíme priznať, že s vekom prichádzajú aj rôzne obmedzenia. Na nedostatok času sa budeme sťažovať asi do konca života. Možno predsa len existuje spôsob ako s tým časom lepšie naložiť. Znie to paradoxne, no prvým krokom je zastaviť sa. Aj v živote potrebujeme prestávku na to, aby sme si oddýchli no aj pouvažovali nad tým, čo robíme a ako žijeme. Čas Vianoc by mal byť pre každého z nás
časom, kedy načerpáme nové sily ale zároveň pouvažujeme nad tým, ako žijeme, akí sme a či by sme snáď nemohli niečo robiť ináč. Ticho posvätnej noci má moc prehovoriť k srdcu človeka, ktorý hľadá čas. Práve zastavením sa pri malom Božom dieťati čas naberá inú dimenziu. Už to nie je o plynutí sekúnd ale o kráse prítomného okamihu. Betlehemské dieťa nás učí, že chvíľa, ktorú práve teraz prežívame sa už nevráti, a preto ju treba naplno využiť. K rozmnoženiu času dôjde vtedy, keď s ním správne naložíme alebo lepšie povedané, ak ho lepšie využijeme.

Prajem všetkým nám, aby sme beh s časom vyhrali práve tým, že si nenecháme ukradnúť prítomný okamih. Mnohí z nás žijú v minulosti, v spomienkach, či krivdách, čo sa im stali. Iní zasa neustále očakávajú niečo nové, krajšie a nevedia sa dočkať, kedy nastanú lepšie časy. Aj jedni aj druhí sú však len otrokmi toho čo už nemajú v moci, alebo toho čo ešte nenastalo. Tak, či onak, Vianoce nás majú moc vytrhnúť z deja uponáhľanosti a aspoň na chvíľu pripomenúť dôležitosť prítomnosti. Tešme sa z toho, že znova môžeme prežívať blízkosť Boha v malom dieťati, a prajem každému z nás jeho objatie.

Nech sú Vianočné sviatky pre všetkých pokojné, nech mocní tohto sveta nie sú hluchí na volanie detí po šťastí a radosti, ba nech sa každý z nás zasadí za ochranu tých najmenších a najslabších. Prosíme Božie dieťa o ukončenie vojen, o ochranu ľudských životov, o lásku a porozumenie do našich vzťahov. Nech čas, ktorý sme dostali využijeme správne a zodpovedne!

Prajeme si: „Požehnané Vianočné sviatky!“

p. farár Marek