Sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi

Vo štvrtok 04. júna je prikázaný sviatok Božieho tela. Pri sv. omši o 18:00 hod budeme mať v okolí kostola tzv. oltáriky. Pozývame všetkých, zvlášť prvoprijímajúce deti, zapojiť sa do tejto eucharistickej procesie na oslavu Kristovho Tela a Krvi.

Detský juniáles

Milé deti a milí rodičia, pozývame vás osláviť spoločne MDD na našom tradičnom Detskom juniálese, ktorý bude v stredu 3. júna o 17:00 hod vo Vet bare. Čaká na vás skvelá hudobná zábava s DJ Ondrejom, tanec, maľovanie na tvár, pizza, kofola, ale aj vyhodnotenie kartičiek za účasť na sv. omšiach. Tešíme sa na vás 🙂

Slávnosť 1. sv. prijímania

V nedeľu 31. mája o 10:00 hod budeme mať v našom farskom chráme slávnosť 1. svätého prijímania. Dvadsaťjeden detí našej farnosti prvýkrát prijíme do svojho srdca Pána Ježiša v podobe chleba a vína. Tešíme sa na túto vzácnu chvíľu spolu s nimi a pozývame všetkých k modlitbe za tieto deti, aby sa Pán Ježiš stal ich najlepším priateľom nielen v tento deň, ale po celý život.

Sviatosť birmovania v našej farnosti s o. biskupom Marekom Forgáčom

V sobotu 9. mája 2026 v našom farskom Kostole sv. Ondreja 30 mladých ľudí dovŕšilo krstnú milosť prijatím sviatosti birmovania, poslednej zo sviatostí uvádzania do kresťanského života. Tomuto slávnostnému dňu predchádzala celoročná príprava s duchovným otcom Romanom Haškom, ktorý mladých viedol počas pravidelných katechéz aj spoločných sv. omší. Pozvanie vysluhovateľa sviatosti birmovania prijal náš pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč. Koncelebranti tejto slávnostnej sv. omše boli náš pán farár o. Marek Ondrej, farský vikár o. Roman Haško, výpomocný duchovný o. Radoslav Lojan, vdp. Štefan Nebesňák a vdp. Martin Harčár, náš bývalý pán farár.

Otec biskup našich mladých birmovancov v kázni povzbudil mnohými inšpiratívnymi myšlienkami o tom, čo sviatosťou birmovania môžu získať oni sami, ale zároveň, čo môžu následne dávať tým druhým vďaka prijatým darom Ducha Svätého. Za všetky spomenieme jedno jednoduché, ale výstižné heslo, rozšírené medzi mladými kresťanmi v 90. rokoch na území USA. Môže byť pomôckou pre našich mladých, ale i pre nás ostatných, ako žiť svoju vieru v praxi, zvlášť vtedy, keď nie sme v prostredí, ktoré je naklonené viere alebo keď zažívame skúšky či pochybnosti. Je to heslo WWJD – „What would Jesus do?“ (Čo by urobil Ježiš?)

Otcovi biskupovi úprimne ďakujeme za jeho príhovor, prítomnosť a udelenie sviatosti birmovania našim mladým. Srdečná vďaka patrí aj o. Romanovi za čas a prípravu, ktorú venoval týmto birmovancom. Za vytvorenie a umocnenie dôstojnej, a tak trochu aj rodinnej atmosféry tohto sviatku, patrí vďaka aj našim duchovným otcom, ktorí slávnosť s o. biskupom koncelebrovali, a tiež nášmu novovzniknutému farskému zboru, ktorý sv. omšu hudobne doprevádzal. Zverme týchto mladých do modlitieb, nech ich Duch Svätý sprevádza a vedie v ďalšej životnej ceste. 

Slovo pútnika – „Zažiť nebo na zemi“

Laski, miesto pokoja, prijatia, radosti, lásky, nádeje, láskavosti, zastavenia, pochopenia, milosrdenstva a uzdravenia.

Keď sme odchádzali na púť, ku vtedy neznámej blahoslavenej Matke Alžbete Ruži Czackej, ani som nevedela, prečo idem do Lasiek. Niečo veľmi, veľmi silné ma priťahovalo na toto miesto. A nebola to iba pozvánka od otca Romana, mimochodom človeka – kňaza, ktorý nosí Matku Alžbetu hlboko vo svojom srdci. Volala ma sama Matka Alžbeta. Matka, ktorá keď stretla človeka, nepozerala na jeho vonkajšok, ale snažila sa spoznať srdce človeka, lebo vonkajšok nehovorí o živote, skúsenostiach, zraneniach. Bola ženou, rehoľníčkou, ktorá žila v pravde a tiež sa snažila, po vlastnej skúsenosti, hovoriť ľuďom pravdu, ktorá uzdravuje a pobáda ku zmene života, postoja a možno aj k realizácii vecí, o ktorých si človek myslí, že ich nemôže zvládnuť. Jej samej sa podarilo vybudovať veľké dielo napriek tomu, že bola nevidiaca. A všetkých nabádala ku odpusteniu, ktoré pramení zo srdca.

Uzdravila aj moje zranené srdce. Pre citlivého človeka, ktorý chce, alebo potrebuje vo svojom živote urobiť zmenu, uzdraviť zranenia možno z detstva, od životného partnera, učiteľa … je toto miesto, tým najlepším, ktoré môže navštíviť. Laski sa stali pre Matku Alžbetu domovom, prácou a budovaním miesta na pomoc pre nevidiacich. Založila Kongregáciu sestier františkánok služobníc. Charizmou kongregácie je služba nevidiacim ľudom a zadosťučinenie za duchovnú slepotu sveta. Toto dielo je stále živé a neustále sa rozvíja, vzhľadom ku potrebám modernej doby. Sestry, ale aj civilné osoby učia nevidiacich vidieť rukami, ušami, srdcom. Pripravujú ich do bežného života. Vidieť zapálenie, radosť, entuziazmus sestier pre túto veľmi náročnú prácu je fascinujúce. Z ich perí nikdy neschádza úsmev, láskavé slovo.

Pozdrav, ktorým sa zdravia navzájom je „Cez kríž – do neba!“. Po vlastnej skúsenosti môžem povedať, že už tu na zemi, som tam ja zažila kúsok neba.

pútnička

Slávnosť birmovania

sobotu 09. mája o 11:00 hod bude v našej farnosti slávnosť sviatosti birmovania, ktorú našim birmovancom vyslúži pomocný košický biskup, Mons. Marek Forgáč. Od utorka sa birmovanci stretnú pri dohodnutých nácvikoch. Pozývame Vás myslieť na nich v týchto dňoch v modlitbách, aby dary Ducha Svätého, ktoré príjmu, padli do „úrodnej zeme“ a formovali ich po celý život podľa Božieho plánu.

Večer milosrdenstva

Komunita Emanuel srdečne pozýva na Večer milosrdenstva s témou „Ostaňte v mojej láske!“ vo štvrtok 7. mája 2026 v našom farskom kostole. Začíname sv. omšou o 18:00 a po nej bude nasledovať adorácia, pri ktorej moderované slovo strieda ticho a piesne pod vedením členov Komunity Emanuel.

Púť do Poľska

Srdečne Vás pozývame na duchovnú púť do Poľska, Lasiek, ktorá bude 14. – 17.05.2026, s duchovným sprievodom o. Romana. V rámci programu je návšteva centra pre nevidiacich (mesto Laski), ktoré založila bl. Alžbeta Czacká, prehliadka Warszawy, návšteva Krakowa a Leszna. Bližšie info nájdete na plagáte, prihlasovanie je možné u p. kaplána Romana.